Home News Club Breed Branches Showring Working Tests Welfare/Rescue Health Puppies JBLC Links

Back to
Showring

Back link icon

BCC Championship Show - 1st December 2018 - Judge: Mrs Wendy Knowles

You can find the full results of the Breed classes on our show results page, and read the judges' critiques here.

Photos

The main winners with judge Tricia Pool
The main winners line-up with referee Wendy Knowles.
Left to right: BIS Pedder's Ch Caldermist Kiss In The Dark JW ShCM,
RBIS/BVIS Edwards' Ch Nellbrook Imagination JW ShCM
and BPIS Whelan and Young's Corimist The Sun King
DCC, RDCC, BPD/BPIS and BVD
The dog class winners line-up with judge Chris Burscough.
Left to right: BIS/DCC Pedder's Ch Caldermist Kiss In The Dark JW ShCM,
RBIS/BVIS Baker and van de Hoef's Ch Malandex Xclusive Diamond JW,
BPD Whelan and Young's Corimist The Sun King
and BVD Fooks' Ch Brenriga Wrapped in Gold for Zoesta JW
BCC, RBCC, BPB and BVB
The bitch class winners line-up with judge Sue Carter.
Left to right: BIS/DCC Edwards' Ch Nellbrook Imagination JW ShCM,
RBCC Baker and van de Hoef's Ch Malandex Xquisit Diamond JW,
and BPB Baker and van de Hoef's Malandex Xpat's Gem
Winner of Sp Beginners Dog class
Winner of Special Beginners Dog Class
Dodgson's Caldermist Ramrod ShCM
Winner of Sp Beginners Bitch class
Special Beginners Bitch Class
1st: Burford's Heleview Harmony ShCM
Junior Handlers 6 - 11
Junior Handlers 6 - 11
Carson Kelly, Charlotte Connealy and Cody Jacobs
Junior Handlers 12 - 16
Junior Handlers 12 - 16
Holly & Elinor Fear
Junior Handler Winner
Winner of Junior Handling Classes
Holly Fear (aged 15) with judge Wendy Knowles

Junior Handling

Overall Winner: Holly Fear aged 15 years

Class A: 6-11 - Entries: 5 Abs: 2

1st:     Carson Kelly (aged 8)

2nd:     Charlotte Connealy (aged 8)

3rd:     Cody Jacobs (aged 9)


Class B: 12-16 - Entries: 2 Abs: 0

1st:     Holly Fear (aged 15)

2nd:     Elinor Fear (aged 12)


The judge's comments are here.



BCC Open Show - 7th April 2018 - Judge: Mrs Tricia Pool (Benastric)

You can find the full results of the Breed classes on our show results page, and read the judges' critiques here.

Scroll down this page for the Junior Handling and Fun Obedience results.

Main Winners

BIS: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

RBIS: Martin's Talibee Shining Star ShCM

BPIS: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree

BVetIS: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

Dogs

BD: Martin's Talibee Shining Star ShCM

RBD: Jamson's Play The Game From The Furry-Tales (Imp BEL)

BPD: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree

BVetD: Martin's Talibee Shining Star ShCM

Bitches

BB: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

RBB: Griggs' Malandex Diamond Xpression For Emazenridge

BPB: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Star

BVetB: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

Junior Handling

Overall Winner: Isobel Khawaja


Photos

Many thanks to Alan Hards for the photos. You can view a further selection on the Club's Facebook page.


The main winners with judge Tricia Pool
The main winners line up with judge Tricia Pool.
Left to right: BIS Richards' Elemark Guelder Rose ShCM, RBIS Martin's Talibee Shining Star ShCM
and BPIS Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree
The main winners from the Dog classes
The main winners from the Dog classes. Left to right: Best Dog/BVetD Martin's Talibee Shining Star ShCM,
RBD Jamson's Play The Game From The Furry-Tales (Imp BEL), and
BPD Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree.
The main winners from the Bitch classes
The main winners from the Bitch classes. Left to right: Best Bitch/BIS Richards' Elemark Guelder Rose ShCM,
RBB Grigg's Malandex Diamond Xpression for Emazenridge,
and BPB Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Star.

Junior Handling - Judge: Miss Paige Jepson

The winner of the Junior Handling with the Judge
Junior Handling winner Isobel Khawaja with the Judge, Miss Paige Jepson.

Overall Winner: Isobel Khawaja - age 11

Class A: 6-11 - Entries: 1 Abs: 0

1st:     Isobel Khawaja

Class B: 12-16 - Entries: 1 Abs: 1


The judge's comments are here.



Fun Obedience - Judge: Miss Paige Jepson

Obedience winners
Ann Trodd's Obedience winners Holly and Mattie with their prizes
Sallen Renscombe at Chelsasa (Holly) won Starters and Triers
and was awarded the Marilanz Trophy for the highest percentage score in Obedience classes (100% in Starters).
Highglade The Last Waltz For Chelsasa CDEx, UDEx, WDEx (Mattie) won Hopefuls and Fliers
and the Jeannie Cup for the highest number of points in Obedience classes (115 points in Hopefuls).
Starters (5, 2)
1stTrodd's Sallen Renscombe At Chelsasa
2ndWincott's Croftcaileag Bonnie Gorm
3rdGilbert & Robinson's Thingamebob Hes The One
Triers (6, 3)
1stTrodd's Sallen Renscombe At Chelsasa
2ndRichard's Highglade Holly Berry at Elemark
3rdWincott's Croftcaileag Bonnie Gorm
Hopefuls (4, 0)
1stTrodd's Highglade The Last Waltz For Chelsasa
2ndGilbert's Ch Athemburgh New Beginning
3rdKneeshaw's Kiltondale Spring Blossom
4thGilbert's Athemburgh Ruby Lady
Fliers (4, 0)
1stTrodd's Highglade The Last Waltz For Chelsasa
2ndGilbert's Ch Athemburgh New Beginning
3rdKneeshaw's Kiltondale Spring Blossom
4thGilbert's Athemburgh Ruby Lady

The judge's comments are here.