Home     News     Club     Breed     Branches     Showring     Working Tests     Welfare/Rescue     Health     Puppies     JBLC     Links    Login

Back to
Showring

Back link icon

BCC Open Show - 7th April 2018 - Judge: Mrs Tricia Pool (Benastric)

You can find the full results of the Breed classes on our show results page, and read the judges' critiques here.

Scroll down this page for the Junior Handling and Fun Obedience results.

Main Winners

BIS: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

RBIS: Martin's Talibee Shining Star ShCM

BPIS: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree

BVetIS: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

Dogs

BD: Martin's Talibee Shining Star ShCM

RBD: Jamson's Play The Game From The Furry-Tales (Imp BEL)

BPD: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree

BVetD: Martin's Talibee Shining Star ShCM

Bitches

BB: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

RBB: Griggs' Malandex Diamond Xpression For Emazenridge

BPB: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Star

BVetB: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

Junior Handling

Overall Winner: Isobel Khawaja


Photos

Many thanks to Alan Hards for the photos. You can view a further selection on the Club's Facebook page.


The main winners with judge Tricia Pool
The main winners line up with judge Tricia Pool.
Left to right: BIS Richards' Elemark Guelder Rose ShCM, RBIS Martin's Talibee Shining Star ShCM
and BPIS Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree
The main winners from the Dog classes
The main winners from the Dog classes. Left to right: Best Dog/BVetD Martin's Talibee Shining Star ShCM,
RBD Jamson's Play The Game From The Furry-Tales (Imp BEL), and
BPD Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree.
The main winners from the Bitch classes
The main winners from the Bitch classes. Left to right: Best Bitch/BIS Richards' Elemark Guelder Rose ShCM,
RBB Grigg's Malandex Diamond Xpression for Emazenridge,
and BPB Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Star.

Junior Handling - Judge: Miss Paige Jepson

The winner of the Junior Handling with the Judge
Junior Handling winner Isobel Khawaja with the Judge, Miss Paige Jepson.

Overall Winner: Isobel Khawaja - age 11

Class A: 6-11 - Entries: 1 Abs: 0

1st:     Isobel Khawaja

Class B: 12-16 - Entries: 1 Abs: 1


The judge's comments are here.



Fun Obedience - Judge: Miss Paige Jepson

Obedience winners
Ann Trodd's Obedience winners Holly and Mattie with their prizes
Sallen Renscombe at Chelsasa (Holly) won Starters and Triers
and was awarded the Marilanz Trophy for the highest percentage score in Obedience classes (100% in Starters).
Highglade The Last Waltz For Chelsasa CDEx, UDEx, WDEx (Mattie) won Hopefuls and Fliers
and the Jeannie Cup for the highest number of points in Obedience classes (115 points in Hopefuls).
Starters (5, 2)
1stTrodd's Sallen Renscombe At Chelsasa
2ndWincott's Croftcaileag Bonnie Gorm
3rdGilbert & Robinson's Thingamebob Hes The One
Triers (6, 3)
1stTrodd's Sallen Renscombe At Chelsasa
2ndRichard's Highglade Holly Berry at Elemark
3rdWincott's Croftcaileag Bonnie Gorm
Hopefuls (4, 0)
1stTrodd's Highglade The Last Waltz For Chelsasa
2ndGilbert's Ch Athemburgh New Beginning
3rdKneeshaw's Kiltondale Spring Blossom
4thGilbert's Athemburgh Ruby Lady
Fliers (4, 0)
1stTrodd's Highglade The Last Waltz For Chelsasa
2ndGilbert's Ch Athemburgh New Beginning
3rdKneeshaw's Kiltondale Spring Blossom
4thGilbert's Athemburgh Ruby Lady

The judge's comments are here.