Home News Club Breed Branches Showring Working Tests Welfare/Rescue Health Puppies JBLC Links Login

Back link icon

Championship and Breed Club Open Shows 2018

Breed Champ Shows are shown in RED and Open Shows in BLUE. To download an entry form or schedule or to enter a show online simply click on the appropriate tick, and to view show results click on the rosettes! You can find results from previous years here.

Note : In the 'Agent' column FD = Fosse Data, HP = Higham Press and HADD = Have A Dog Day

Closing dates
for entries
Downloads
Date Show Judge(s) Post
mark
On
line
Agent Entry
Form
Sche-
dule
Online
entry
Results
January
4BOSTON & District Canine SocietyMrs Chrissie Pellegrini (Avebury)
20MANCHESTER Dog Show SocietyMr Dave Morrant
February
3SOUTHERN COUNTIES BCC Champ Show(D) Mr Graham Atkins (Snikkles)
(B) Mr Robert Ballantyne (Bustroc)
BIS Mrs Catherine Parker (Osmart)
18MIDSHIRES BCC Open ShowMrs Sylvia Newton (Sylvabrae)
March
3THE BEARDED COLLIE CLUB OF SCOTLAND Open ShowMrs Andrea Murray-Walker (Walkerbrae)
8CRUFTS(D) Mr Robert Ballantyne (Bustroc)
(B) Mr K Jarvinen (Finland)
(Ref) Mrs Meg Purnell-Carpenter
31SCOTTISH BREEDS Canine ClubMr Mark Wibier (Sweetexpressions) (Germany)
April
2EASTERN Bearded Collie Association(D) Mr Mike Lewis (Potterdale)
(B) Mr Alan Hood (Bryonyhill)
BIS Mrs Jeni Wiggins (Scapafield)
7BEARDED COLLIE CLUB OpenMrs Tricia Pool (Benastric)
21WORKING & PASTORAL BREEDS Association of WalesMr Steve Hall (Shenedene)
27WELKSMrs Margaret Harkin (Claudalla)
May
5NEBCOL Championship Show(D) Mrs Shelagh Walker (Douglasdale)
(B) Mrs Lynn Salt (Woodlyn)
BIS Ms Dianne Mottram (Mybeards)
13BIRMINGHAM NATIONALMrs Robynne Wood (Osmart)
18SCOTTISH KENNEL CLUBMr John Ritchie (Dykebar/Hollibell)
27BATH Championship ShowMrs Sue Nicholls-Ward (Bumbleridge)
June
2SOUTHERN COUNTIES Canine Assoc.Mrs Maureen Betts (Pipadene)
8THREE COUNTIES Agricultural SocietyMrs Shane Flint (Sandytrail)
16BORDER UNION Agricultural SocietyMrs Frances Chapman-King (Strathcarra/Inzievar)
23THE BEARDED COLLIE CLUB OF SCOTLAND Open ShowMr Alan Jemmett (Westbere)
24BLACKPOOL Championship Dog ShowMrs Diane Mottram (Mybeards)
30WINDSOR Dog Show Society
July
8EAST OF ENGLAND Agricultural SocietyMr Mark James (Waterley)
14NATIONAL WORKING & PASTORAL BREEDS Dog SocietyMrs Ellen Sullivan (Navillus)
29LEEDS City & District Canine AssociationMr Barrie Croft (Malcro)
August
5MIDSHIRES BEARDED COLLIE CLUB Championship Show(D) Mr Roger Fletcher (Romalia)
(B) Mrs Chris Burscough (Kilfinan)
BIS/Ref Mrs Janet Steel (Spinningdale)
6PAIGNTON & District Fanciers' AssociationMrs Angela Pedder (Caldermist)
13BOURNEMOUTH Canine AssociationMr Ian Crowther (Catsun)
18THE WELSH KENNEL CLUBMr Albert Wight (Sharval)
26THE SCOTTISH KENNEL CLUBMrs Gill Burfitt (Breaksea)
September
1CITY OF BIRMINGHAM Canine AssociationMiss Anne Wilding (Bendale)
8RICHMOND Championship Dog ShowMrs Carol Canty (Bargemon)
15DARLINGTON Dog Show SocietyMrs Justine Waldron (Snowmead)
20DRIFFIELD Agricultural SocietyMr Robin Surle (Surlson)
23BEARDED COLLIE CLUB Open & Limited Obedience (hosted by Scottish Branch)Miss Diane Richardson (Nadene)
30BELFAST Dog Show SocietyMr Espen Engh (Norway)
October
5SOUTH WALES Kennel AssociationMr Derek Smith (Clickam)
7SOUTHERN COUNTIES BCC Open ShowIan Pickup
13THE BEARDED COLLIE CLUB OF SCOTLANDDr Peter Fox (Bushblades)
20NEBCOL Open ShowMiss Imke Groenier (Braemoor)(NLD)
26MIDLAND COUNTIES Canine SocietyMrs Liz Sharkey (Shabiera)
November
3WORKING & PASTORAL Breeds Association of ScotlandMrs Britt-Marie Young (Farouche)
11EASTERN Bearded Collie Association Open & Limited ObedienceMr Albert Fiedler (Malarkey)
December
1BEARDED COLLIE CLUB Championship Show(D) Mrs Chris Burscough (Kilfinan)
(B) Mrs Sue Carter (Woodacre)
Ref Mrs Wendy Knowles (Tonwynde)
15LADIES KENNEL ASSOCIATIONMrs Janet Steel (Spinningdale)ClosedClosed