BCC Logo

Bearded Collie Club - 2018 Club Shows

BCC Logo

BCC Championship Show - 1st December 2018

You can find the full results of the Breed classes on our show results page, and read the judges' critiques here.

Junior Handling - Judge: Mrs Wendy Knowles

Overall Winner: Holly Fear aged 15 years

Class A: 6-11 - Entries: 5 Abs: 2
1st:     Carson Kelly (aged 8)
2nd:     Charlotte Connealy (aged 8)
3rd:     Cody Jacobs (aged 9)

Class B: 12-16 - Entries: 2 Abs: 0
1st:     Holly Fear (aged 15)
2nd:     Elinor Fear (aged 12)

The judge's comments are here.

Photos

The main winners line-up with referee Wendy Knowles.
Left to right: BIS Pedder's Ch Caldermist Kiss In The Dark JW ShCM,
RBIS/BVIS Edwards' Ch Nellbrook Imagination JW ShCM
and BPIS Whelan and Young's Corimist The Sun King

The dog class winners line-up with judge Chris Burscough.
Left to right: BIS/DCC Pedder's Ch Caldermist Kiss In The Dark JW ShCM,
RBIS/BVIS Baker and van de Hoef's Ch Malandex Xclusive Diamond JW,
BPD Whelan and Young's Corimist The Sun King
and BVD Fooks' Ch Brenriga Wrapped in Gold for Zoesta JW

The bitch class winners line-up with judge Sue Carter.
Left to right: BIS/DCC Edwards' Ch Nellbrook Imagination JW ShCM,
RBCC Baker and van de Hoef's Ch Malandex Xquisit Diamond JW,
and BPB Baker and van de Hoef's Malandex Xpat's Gem

Winner of Special Beginners Dog Class
Dodgson's Caldermist Ramrod ShCM

Special Beginners Bitch Class
1st: Burford's Heleview Harmony ShCM

Junior Handlers 6 - 11
Carson Kelly, Charlotte Connealy and Cody Jacobs

Junior Handlers 12 - 16
Holly & Elinor Fear

Winner of Junior Handling Classes
Holly Fear (aged 15) with judge Wendy Knowles

BCC Open Show - 7th April 2018
Judge: Mrs Tricia Pool (Benastric)

You can find the full results of the Breed classes on our show results page, and read the judges' critiques here.

Scroll down this page for the Junior Handling results, Fun Obedience results and photos.

Main Winners

BIS: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM
RBIS: Martin's Talibee Shining Star ShCM
BPIS: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree
BVetIS: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM

Dogs

BD: Martin's Talibee Shining Star ShCM
RBD: Jamson's Play The Game From The Furry-Tales (Imp BEL)
BPD: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree
BVetD: Martin's Talibee Shining Star ShCM

Bitches

BB: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM
RBB: Griggs' Malandex Diamond Xpression For Emazenridge
BPB: Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Star
BVetB: Richards' Elemark Guelder Rose ShCM


Fun Obedience - Judge: Miss Paige Jepson

Starters (Entries: 5, Abs: 2)

1st: Trodd's Sallen Renscombe At Chelsasa
2nd: Wincott's Croftcaileag Bonnie Gorm
3rd: Gilbert & Robinson's Thingamebob Hes The One

Triers (Entries: 6, Abs: 3)

1st: Trodd's Sallen Renscombe At Chelsasa
2nd: Richard's Highglade Holly Berry at Elemark
3rd: Wincott's Croftcaileag Bonnie Gorm

Hopefuls (Entries: 4, Abs: 0)

1st: Trodd's Highglade The Last Waltz For Chelsasa
2nd: Gilbert's Ch Athemburgh New Beginning
3rd: Kneeshaw's Kiltondale Spring Blossom
4th: Gilbert's Athemburgh Ruby Lady

Fliers (Entries: 4, Abs: 0)

1st: Trodd's Highglade The Last Waltz For Chelsasa
2nd: Gilbert's Ch Athemburgh New Beginning
3rd: Kneeshaw's Kiltondale Spring Blossom
4th: Gilbert's Athemburgh Ruby Lady

Junior Handling - Judge: Miss Paige Jepson

Overall Winner: Isobel Khawaja (age 11)

Class A: 6-11 - Entries: 1, Abs: 0
1st:     Isobel Khawaja

Class B: 12-16 - Entries: 1, Abs: 1

Photos

Many thanks to Alan Hards for the following set of photos. You can view a further selection on the Club's Facebook page.


The main winners line up with judge Tricia Pool
Left to right: BIS Richards' Elemark Guelder Rose ShCM
RBIS Martin's Talibee Shining Star ShCM
and BPIS Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree

The main winners from the Dog classes
Left to right: Best Dog/BVetD Martin's Talibee Shining Star ShCM
RBD Jamson's Play The Game From The Furry-Tales (Imp BEL) and
BPD Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Tree.

The main winners from the Bitch classes
Left to right: Best Bitch/BIS Richards' Elemark Guelder Rose ShCM
RBBGrigg's Malandex Diamond Xpression for Emazenridge
and BPB Bartlett's Kelligrews Kiss Under A Star

Junior Handling winner
Isobel Khawaja with the Judge, Miss Paige Jepson

Ann Trodd's Obedience winners Holly and Mattie with their prizes
Sallen Renscombe at Chelsasa (Holly) won Starters and Triers and was awarded the Marilanz Trophy for the highest %age score in Obedience classes (100% in Starters).
Highglade The Last Waltz For Chelsasa CDEx, UDEx, WDEx (Mattie) won Hopefuls and Fliers and the Jeannie Cup for the highest number of points in Obedience classes (115 points in Hopefuls)